Mi is a Vision Therapy módszer?
A Vision Therapy – vagy látás terápia – az Egyesült Államokban régóta alkalmazott fejlesztése az idegrendszeri eltérésekből adódó látásproblémáknak. Egy olyan összetett fejlesztő terápia, amely nem áll meg a szemészeti vizsgálatnál.
Egy általános szemészeti vizsgálat során ellenőrzik a látás élességét távolra, valamint a szemek anatómiai, fiziológiai állapotát.
A binokuláris látás ellenőrzése azonban sok esetben sajnos elmarad. A Vision Therapy során ezért mind a távoli, mind a közeli binokuláris látás ellenőrzésre kerül. A Polateszt-vizsgálattal a kétszemes látást vizsgáljuk.
A gyermek binokuláris látás zavara nem önállóan létező jelenség, mindig vonz magával valamilyen társ-problémát. Mivel a kétszemes látás kialakulása már a magzati életben elkezdődik, ezért a születéskori 16 élettani reflex közül 4 közrejátszik ennek az egészséges fejlődésében. Ha ezen reflexek közül már egy is eltér a normálistól, akkor az magával fogja vonzani a binokuláris látás eltérését is.
Mivel minden érzékszervi információ feldolgozása a központi idegrendszerben történik, ezért ha az túlterhelődik, az adott információ feldolgozása lassulhat vagy akadozhat. A folyamatos kompenzáció miatt pedig a jól működő területek is túlterhelődnek, amik különböző tüneteket fognak produkálni.
Terápiánk során az eltéréseket, tüneteket összességében, komplexen kezeljük. Programunk során nemcsak egyes részeket fejlesztünk és gyógyítunk, hanem együtt dolgozunk a problémás területeket kezelő szakemberekkel. Ezért alkalmas a Vision Therapy nem csak a látásprobléma, hanem az azzal összefüggő számos más tünet megoldására, gyógyítására is.
Ellenkező esetben csak részgyógyítás történne és soha nem lenne teljes és összehangolt a gyermek idegrendszeri és érzékszervi működése. Ez mind gyermekkorban, mind felnőtt korban nagyfokú nehézségeket fog okozni. A kezeletlen eltérés az idegrendszer kopása és annak folyamatos túlterhelése, a központi idegrendszer csak alap funkcionális működését fogja eredményezni.
Az olvasás, írás, számolás nehézségeinek diszfunkcióinak összefüggése a vizuális információ feldolgozásával.
Az embernél 0-7 éves korig megy végbe a vizuális információ és a központi idegrendszer által vezérelt kétszemes együttlátás készségének a kialakulása.
Ez alapfeltétele annak, hogy képes legyen egy gyermek 7 éves kortól megtanulni írni, olvasni és számolni. Ennek hiányában, vagy egyes fejlődési szakaszok anomáliája miatt, a későbbiekben különböző mértékben és különböző formában jelentkezhetnek az adott területek eltérései, nehézségei.
Ezekből a gyerekekből lesznek a koncentrációval, figyelem zavarral, diszfunkciós zavarral küzdő gyermekek. Ezek az eltérések kis és középfokú nehézségekben mutatkoznak meg, a súlyosabbak a diszlexiás, diszkalculatios, diszgráfiai eltérések.
A különböző fejlesztőpedagógiai módszerek a gyermek alap intelligenciájára és készségére hagyatkozva, felülről vezérelve indítja a mozgáskoordinációs fejlesztést, nem pedig alulról építkezve. Amint abbamarad a fejlesztés, a gyermek visszaesik. Ezért a hatékony megoldás csak úgy működik, ha a gyermeket felmérjük és megvizsgáljuk minden olyan területen, ami kapcsolatban áll a központi idegrendszeri vezérléssel.
Ilyen területek: neuro-optometriai szemvizsgálat végzése - binokuláris látás, konvergencia készség, akkomodációs készség, fixációs képesség, visus….stb, - audionális felmérés, gerinc-nyak-csípő összefüggések, sensoros és gross motoros mozgás felmérései.
Ezeknek a területeknek a teljesen összehangolt működése elengedhetetlen ahhoz, hogy az írás, olvasás…stb. jól tanulható legyen és működjön. A szemészeti, neuro-optometriai vizsgálatokat el kell végezni 1 éves, 3 éves és 6-7 éves korban.
A megfelelő alapfejlesztés idegrendszerileg 0-3 éves korig, a JER 4-5 éves korban, TSMT-Alapzó torna majd 7 éves kortól a Vision Therapy, KMT, INPP módszer, a többi fejlesztés pedig ezekhez kapcsolódik.
Szemészetileg csak neuro-optometriai gyermek szemész és vision-therapeuta ért ehhez a területhez: a megoldás a megfelelő szemüveg felírása és Vision Therapy alkalmazása. Ennek keretén belül tudjuk vizsgálni,hogy milyen mértékben van gond a konvergenciával, akkomodációval, fixációval.
Ugyanis, ha ezek a területek bármilyen mértékben is sérültek és ezek idegrendszeri kapcsolódása is sérült, akkor nem tud megvalósulni az az alap készsége a gyermeknek, hogy 20 mikr/sec alatt tudjon egy visuális információt, adatot értelmezni és utána annak alapján válaszreakciót adni -pl: írás, tábláról másolás, olvasás.
Tudni kell, hogy a bal szem csak 2 karaktert tud látni, míg a jobb szem 4 karaktert tud előre haladni és ezek összehangoltsága adja meg a betűk összeolvasását, közben fenntartva a konvergenciát és az akkomodációt a központi idegrendszer vezérlésével folyamatosan. (Ennek hiányában a gyermeknél az információ feldolgozása vagy csúszik, vagy felgyorsul, aminek a következménye, hogy nem tud jól olvasni, nem érti, hogy mit olvasott, lassú vagy túl gyors az olvasási tempója, kihagy betűket, lehagy ékezeteket, írásképe rendezetlen.)
Ezen készségek eltérését korrigáljuk szemészetileg: megfelelő szemüveggel (aminek az elkészítése nagyfokú precizitást igényel), illetve fejlesztjük Vision Therapy-val.
Továbbá ezeket a működési részeket segíti meg mint a hallás és a nyaki gerincvelőben tovább futó vizuális, vagy audionális információ hatására kiváltott mozgás pl.: írás tollbamondás, tábláról másolás.
Ugye mennyire bonyolult rendszer alapján tanulunk meg írni, olvasni, számolni?
Tünetek:
- magatartási zavarok / agresszív fellépés, esetleg túlzott visszahúzódás
- fejfájás, migrén (hányásos)
- kocsiban hányás, rosszullét
- aluszékonyság, fáradékonyság
- erős fényérzékenység
- frontérzékenység
- olvasási, számolási nehézség
- kettőslátás
- koncentrációs zavarok
- ha fáradt, széthúzó képet érzékel, egyik szemmel homályosan lát, pihenésre javul
- időnként, főleg sötétben elhomályosuló látás
- bizonytalan térérzékelés, távolság-érzékelés